RESky na podpoře


Mým původním záměrem bylo zjistit, jak účelná je svazová podpora mládeže v kategorii RES (F3L), případně ERES (F5L). V prvním dílu je statistika počtů soutěží a pilotů. Z dat vyplývá, že v juniorské věkové kategorii létalo nejvíce pilotů v roce 2022 (21 v žebříčku, 36 celkem), od té doby počet klesá.

Pod záložkou rozdělení podpory na stránkách Svazu lze najít, kdo co dostal a kolik toho bylo. Seznamy nejsou aktualizované, ale i tak jsou to zajímavá čísla.

Nejprve modely. K 16. únoru 2023 tedy bylo poskytnuto 223 stavebnic RESek. Za zmínku stojí sloupec „dokumentace“, pokud je to to, co si myslím (viz níže), tak se většina příjemců nenamáhala se splněním podmínky podpory, totiž že o stavbě a létání s přiděleným modelem něco sepíše.

Guma je „nároková“ položka, pořadatel MČR může dostat 10 ks, ostatní pořadatelé 5 ks. Samozřejmě si může klub další gumy dokoupit.

Mimo „začátečnických“ sad RC řízení Svaz přiděloval i zařízení špičková. Líbí se mi, že tabulka obsahuje i zdůvodnění komu a za co (kritéria byla součástí zápisu 2021_19 (3.6.2021)).

Pokud tedy uvažuji, že kategorii RES létalo okolo 30 juniorů, vychází podpora na jednoho pilota přibližně 7 stavebnic a polovina rádia. Přijde mi to docela dost, i když neznám všechny souvislosti.

Na stránkách Svazu modelářů jsou v sekci dokumenty zápisy z jednání. Podle zápisu 2024_12 (23.1.2024) máme 6368 modelářů, z toho je 778 juniorů, tj. asi 12 %. U RESek je poměr juniorů vyšší (viz předchozí článek), řekněme dvojnásobný. Pro hodnocení účelnosti Svazem vynaložených prostředků by asi bylo správné vzít jméno po jménu, podívat se, zda daný pilot nedorostl k seniorům a pokračuje v létání mezi dospělými; možná i posoudit, zda je juniorský pilot synem aktivního modeláře, nebo „produkt“ modelářského kroužku, neboť předpokládám, že „synek“ na rozdíl od „kroužku“ zase tak moc podporovat nepotřebuje.

No nic, musí si to spočítat ten, kdo to platí 🙂 . Svaz modelářů podporuje kdekoho, proto doufám, že provádí i analýzu účelnosti vynaložených nákladů a přiděluje je tam, kde mají největší účinek.

Tady bych mohl skončit, ale když už jsem procházel zápisy předsednictva, vypadlo na mě několik zajímavostí. Stránky SMČR KLeM jsou velmi přehledné, tak uvádím jen čísla zápisů, bez odkazů na konkrétní dokumenty. Citace, byť upravené pro lepší čitelnost, jsou kurzívou.

Kdo chtěl RESky
Na rozdíl od tradičního postupu, kdy kategorie vzniká zdola, se mi zdá, že RESky byly iniciativou předsednictva. Posuďte sami:

V zápisu 2018_4 (5.11.2018) předsednictvo vyjadřuje v návaznosti na rozvoj mládežnických kategorií souhlas s předloženým návrhem pravidel RES, která jsou převzatá ze západoevropských pravidel.

V zápisu 2019_7 (28.4.2019) se už k nové kategorii RES uvádí, že jsou k podpoře mládeže již distribuovány modely SAMBA. Ve sportovním řádu existují již prozatímní pravidla a tím pádem lze pořádat soutěže. V Evropě i USA je kategorie rozšířena mezi dospělými i dětmi.

Již o měsíc později, dle zápisu 2019_8 (27.5.2019) se začaly rodit i elektry, neboť se objevil příkaz připravit úpravu pravidel tak, aby bylo možné soutěžit i s elektromotorem. Zápis 2019_10 (2.12.2019) už konstatuje, že předložený návrh předběžných pravidel ERES odvozený od kategorie RES byl po diskuzi a vyvolaném hlasování schválen.

Elektry tedy nejsou mladším a nechtěným sourozencem gumicuků 😉 .

V zápisu 2020_11 (27.1.2020) je potom text, který jsem docela dlouho rozdýchával:

Dotaz Radka Novotného, šéftrenéra elektroletů:

Vážení kolegové,
Rád bych se dotázal na situaci kolem nové kategorie E-RES. Jak je známo, v kategoriích organizovaných pod Svazem modelářů platí dohodnutá a akceptovaná pravidla ohledně zavádění nových kategorií. Konkrétně si dovolím vypíchnou několik zásadních bodů:
– Předložení pravidel svazu
– Prodiskutování pravidel v příslušné sekci
– Následné předložení pravidel předsednictvu pro zařazení do stavu “prozatímních pravidel”
– Po 3 letech provozování v prozatímním stavu, žádost o zařazení do regulérních kategorií KleM.

Převládá u mne hodně divný pocit, kdy jsem jako šéftrenér sekce elektromodelů vůbec nebyl o zavádění této kategorie dosud informován, natož konzultován. Tímto Vás žádám o oficiální sdělení, v jakém stavu se kategorie E-RES nachází, a vysvětlení, proč dochází k zásadních rozdílům v procesu při schvalování jednotlivých kategorií.

Děkuji,
Radek Novotný

Odpověď:
Předsednictvo KLeM má za to, že sepětí mezi RES a ERES by mělo být podpořeno zařazením pod stejného trenéra a šéftrenéra větroňů. Roman Vojtěch byl přítomen jednání o schválení pravidel ERES. Předsednictvo KLeM uznává, že i pozdní předložení pravidel šéf trenérovi elektroletů Radkovi Novotnému vedlo k velmi žádoucím úpravám ERES pravidel. Je škoda, že se tak nestalo mnohem dříve. Upravená pravidla byla schválena a vzhledem k datu 27.1. snad nebyla způsobena velká škoda. Předsednictvo si z tohoto bere ponaučení.

Ono k oddělení elektroletů od větroňů stejně nakonec došlo, možná i jen kvůli internacionalizaci (F3L a F5L) kategorií. Předsednictvo KLeM se věnovalo i výběru vhodného materiálu.

Materiál
V zápisu 2019_8 (27.5.2019) je popsáno, jak pan Bartovský zhodnotil vzorky gumy:
– Šedá průměr 8mm je příliš silná.
– Šedá průměr 6mm je příliš silná a má malé prodloužení.
– Guma 5x5mm je příliš slabá.
– Průhledná (silikonová) hadice má špatný průběh energie.
Vše v porovnání s německou gumou SETA, ta se jeví jako nejvhodnější. Byl odhlasován nákup 50 ks 15-metrových délek. Nakoupená guma pak bude rozdělována na kluby. O formě úhrady a její výši od klubů není ještě rozhodnuto.

Dále, předsednictvo KLeM studovalo stavebnici RES modelu od STAR model. Petr Cejnar zajistí postavení modelu a jeho testování.

Podle zápisu 2020_13 (25.5.2020) se vybíraly vhodné stavebnice.
Kritérium:
RES výběr – apeluji na výběr opravdu jednoduché stavebnice pro práci v kroužku mládeže – vyzkoušeli jsme mezi námi tady u nás cca 12 různých stavebnic modelů RES – z ČR, SVK, D, CH, můžeme i zkonzultovat jejich výběr. Pro kroužek je výrazně nejjednodušší a dobře zpracovaná stavebnice Starmade. Samozřejmě člen kroužku potřebuje dobré vedení, aby při stavbě „nechyboval“. Ne všechno co vyhovuje nám, vyhovuje i mládeži a my chceme, aby stavebnice zvládli postavit děti v kroužcích a klubech a ne jejich tatínkové.

Vyhodnocení výzvy k předložení nabídek na modely RES:
Po projednání předložených nabídek předsednictvo rozhodlo o následovném pořadí předložených nabídek. Byly vybrány modely RESCO a Starmade. Předsednictvo odsouhlasilo vystavení nabídek na dodávku 30 ks stavebnic RESCO KAVAN od firmy Daniel Pelikán Pardubice. Předsednictvo odsouhlasilo vystavení nabídek na dodávku 30 ks stavebnic STAR MODEL od firmy Starmodels Pila Vavřineč, Jiří Hvězda. Předsednictvo odsouhlasilo vystavení nabídek na dodávku odpovídajícího množství serv pro objednané stavebnice RES u firmy PECKA Modelář s.r.o. dle podmínek předchozích dodávek.

V zápisu 2021_19 (3.6.2021) jsem ještě našel zmínku o dodávkách rádiových souprav:
Zvítězila nabídka od RC FACTORY SPOL. s.r.o. na 40 ks vysílaček FlySky FS-i6 s příslušenstvím. Výběru se dále zúčastnily společnosti JETI model s.r.o., PELIKAN DANIEL, HOŘEJŠÍ MODEL s.r.o., ASTRA, spol. s r. o., RCStudio.cz. Odsouhlasen nákup od RC factory.

Mně se to líbí, výběrová řízení by se měla dělat vždy. Materiál se „přiděluje“ (nevím, co to znamená, zda jde o dar nebo půjčku). V každém případě si „přidělovatel“ určuje podmínky.

Podmínky
Už ve starém zápisu 2017_15 (28.1.2017) se píše, že je třeba dopracovat prověrku využití RC souprav a stavebnic KOMPLET VOSA v jednotlivých klubech, které obdržely komplety zdarma.

V již citovaném zápisu 2020_13 (25.5.2020) se opakuje, že dle seznamu přidělených stavebnic RES Samba a následně RES Starmade oslovit všechny o zaslání fotodokumentace o práci se stavebnicí v kroužku a následně z létání pro dokumentaci tohoto projektu.

Dále, v zápis 2021_16 (25.1.2021) se opět píše, že
Podmínkou přidělení je aktivní kroužek mládeže s členy v SMČR a i fotodokumentace ze stavby a létání. RES – v současné době se rozdělují modely RESCO a STARMADE. Podmínkou přidělení mimo jiné je i fotodokumentace ze stavby a létání.

Předsednictvo ukládá, aby byla navržena pravidla/podmínky, podle kterých bude jakákoliv podpora přidělována jednotlivým klubům. To platí pro podporu přímo od KLeM ČR, tak i podporu od Svazu modelářů pro členy KLeM ČR. Následně po schválení pravidel/podmínek pro podporu jednotlivých klubů bude zveřejněno.

Teprve zápis 2021_19 (3.6.2021) obsahuje v přílohách obecná Pravidla pro poskytování podpory z rozpočtu Svazu modelářů ČR – KLeM ČR, a konkrétní pravidla pro Materiální podporu kroužků mládeže – stavebnice a Materiální podporu kroužků mládeže – RC aparatury.

Můj závěr
Nejsem revizní komise, ale jeví se mi to takto:

  • RESky jsou projekt spadlý shora.
  • Když si to předsednictvo vymyslelo, zajistilo zároveň i vhodný materiál. Dělala se výběrová řízení. To se mi líbí.
  • Podmínky pro přidělování materiálu se moc nevymáhaly.

Mýlím se moc? Možná, potom mě prosím opravte.

Honza
10.12.2024

Komentáře: 16

  1. Můj komentář

    Winston Churchill: „ Věřím jen té statistice, kterou si sám zmanipuluji.“

    • RESky projekt od předsednictva SMČR, byl geniální nápad, za který mnohokrát
    děkuji.
    • Zajistit materiál v dnešní době, kdy se dá zpochybnit úplně vše, není jednoduchá
    záležitost. Spíše to je o osobní odvaze, přesto bude kritiky více než pochvaly,
    mnohokrát děkuji, že se to povedlo a stále daří.
    • Podmínky a vyhodnocení, k tomu by se dal napsat celý elaborát plusů a mínusů.

    Náš systém
    • Po splnění interních klubových pravidel, může dostat modelář junior svazovou
    stavebnici a rádio.
    • S naším přispěním musí junior stavebnici modelu postavit do 4 měsíců, klubový
    rekord od zahájení stavby po zalétání je 12 dnů, nestavělo se každý den (junior +
    otec + klubák na telefonu)
    • Po dokončení modelů přibývají další povinnosti:
    o Každý se povinně účastní klubem organizovaných závodů v roli pilota nebo
    časoměřiče a každý musí odlétat ročně min. tři závody po dobu tří let.
    o Ti co dostali v počátku RES profi rádio museli odlétat ročně šest závodů po
    dobu tří let.
    • Proč psát na každý model nějaké hlášení a posílat fotky, když všichni jsou v
    žebříčku a fotek jsou desítky na webu RES nebo RCEX.

  2. Hoj ahoj, opět vytvořím nějaký ten řádek. Milošův systém jsem s ním probíral na letošním MČR, strašně se mi líbí a chtěl bych ho letos tak nějak alespoň trochu aplikovat v kroužku, je to podle mě ideální stav jak „donutit“ mládež chodit na soutěže, teda alespoň tu naši. K reskám jako takovým a jejich podpoře ze strany svazu – Super Super Super Bomba!! Když budu mluvit za Náš kroužek tak nás to posunulo uplně do jiných dimenzí. Bohužel ale neumím zatím kluky naučit stavět nějak rychleji takže stavba jim dost dlouho trvá. Snad to časem dochytáme. Při výběru modelů, no některé jsou dost diskutabilní koho to vlastně napadlo něco takového vybrat. Viz Resko to je katastrofa. Starmade, no nadávali jsme na ně ale když je vezmu zpětně spousta chyb pramenila spíše z naší neznalosti některých postupů. Dneska už musím říci není to úplně špatný . Doufám že i když počet pilotů a soutěží F3L klesá, podpora zůstane stejná a jednou se to otočí. On ten gumicuk má opravdu něco do sebe. PAdla zmínka o programu VOSA. Vosy se u nás postavili 4, soutěž uspoříádala jedna na kterou nikdo nedorazil. Dnes jsou vosy u stropu dílny a rádia z nich používáme v kroužku jako „Startovací“ . Za mě VOSY byly krok špatným směrem.

    1. Ahoj Michale,

      děkuji za komentář.

      Napadá mě:
      1) Proč si pořád myslíme, že modelářský kroužek zahrnuje především stavění modelů, nikoliv létání s nimi? Proč se nedá začít létáním, a až koho to chytí, může pokračovat stavbou?

      2) Zkuste si (vedoucí kroužků) nadefinovat, jak by měla vypadat začátečnická RESka. Co by stavebnice mít měla, co nikoliv. Kolik z výkonnosti lze obětovat stabilitě nebo snadnosti stavby? Třeba to nějakého výrobce stavebnic zaujme.

      3) Svaz kupuje elektromotory (viz http://www.rcex.cz/?p=7238), ale neboj, gumy vám zůstanou.

      4) VOSY jsem nikdy nepochopil, ale mám na ní někde vyrobená žebra.

      Hezký den,
      Honza

      1. Ideální stavebnice pro kroužek je z dostupných Starmade MkI a z hůře dostupných Fresh, tedy ten je stavebně úplně top. Model pro děti musí být snadno sestavitelný, „nezkurvitelný“, snadno ovladatelný a líbivý. Nic neznechutí mladého modeláře víc, než to, že po týdnech snažení postavil hnusný model, který se neovládá pohodlně, tedy jednoznačně klasické ocasky.

      2. K bodu 2 jsem se vyjádřil, k bodu 1 asi tolik:
        – modelářský kroužek školního typu (prostě v hodinách prac. výchovy, nebo na podobně laděném celoročním kroužku, kluci modelaří – praktikovali to tak kdysi např. v NDR, dnes to někde po Evropě jde, jinde nejde) tam jde o manuální tvorbu a až potom o létání. Tedy model se staví jako „ročníková práce“ a po jeho oznámkování se jde létat, přičemž letuschopnost je hodnocena další známkou.
        – modelářský kroužek při aeroklubech ( porůznu v Evropě) mladí zájemci se na víkendových workshopech seznamují s letem stroje těžší vzduchu, prakticky si jej vyzkouší (např modely z produkce RC Factory) tím dojde velmi rychle k oddělení zrna od plev a zrno zůstává v aeroklubech a zdokonaluje se v létání, aby po dosažení věku přešlo do kabiny skutečného letadla a absolvovalo elementárku (v ČR 14let).
        – něco mezi tím (např. AK Staňkov) vícedenní soustředění, kdo chce hned létat – létá se Step One, ostatní lepit tak lepí, ale né nutně RESky, nenutíme děti soutěžit na oficiálních soutěžích SMČR, vymýšlíme pro ně soutěže na zcela jiné bázi (Step One Race kolem pylonů), stačí nám, když je modelařina a letiště baví a zůstanou u ní nebo je třeba jednou chytí i létání ve velkých. Nemáme nejmenší potřebu prezentovat jejich výsledky či umístění kdekoli a komukoli. „Modelařina jako zdravý životní styl“ platí nejen v ÚnO ale i u nás.

        1. Ahoj Pavle,

          díky moc za komentáře, moc hezky si to napsal.

          Nabízí se otázka: nepřinesla by podpora Step One (nebo podobných modelů) ze strany Svazu více modelářů než podpora RESek? (Ona se vine jako červená nit všemi čtyřmi články, které jsem tomuto tématu věnoval 🙂 .)

          Heslo ražené Petrem V. nevysvětlím ani Hedvice, a to je na žebříčku (http://www.rcex.cz/?p=7105) hodně vysoko. Hranice mezi hobby a šílenstvím je příliš tenká na to, aby mohla být modelařina zdravá 😉 .

          Honza

          1. Hele a tohle je zajímavá úvaha, podporovat nové piloty step Onem místo resek. Z poheldu vedoucího jo to by asi fungovalo. Když se flákaš postavíš to za dva kroužky ( Naše hodinová dotace kroužku je 1,5 hodiny týdně ) a létá to takže za mě super. Ale ortázkou je pohled svazu který by rád viděl děti na soutěžích. Což svazově se stepOnem úplně nejde.

            1. A chce svaz prvoplánově vidět děti na soutěžích? Není vhodnější přetřídit je čímkoli blbuvzdorným, barevným a létajícím a pak je nechat ať se rozhodnou jestli budou stavět a létat termické větroně, nebo si koupí akrobata, nic stavět nebudou, ale pojedou na soutěž? Těch variant je, zaplaťbůh, hromady.

              1. A to je právě problém – co chceme (= Svaz). Pod podporu mládeže se schová cokoliv a žádnou konkrétní metriku (tj. čísla) jsem nenašel.

                Například, pokud bych zůstal u RESek (a vymýšlím si): juniorů máme 12% a chceme, aby v roce XXXX byl podíl juniorů v žebříčku 30%. Pro tento cíl máme vyčleněno YYYYYY Kč a plánujeme udělat kroky A, B, C. D. Popsané a měřitelné. Přitom takových programů může běžet paralelně několik, nemusí se vůbec týkat soutěží a nakonec ani registrovaných modelářů.

                A ještě jeden postřeh takříkajíc finanční. V jiných zemích a jiných sportech je v zájmu klubu mít co nejvíce členů, protože je potom nejen víc rukou, ale i víc peněz na údržbu letiště, dráhu, zázemí, společenské akce, tomboly atd. U dotačního uspořádání tento aspekt odpadá, nebo alespoň není tak silný.

                1. No Honzo, cíl by měl asi být velká členská základna a zároveň výsledky z vrcholných soutěží. Je to tak u fotbalistů, zřejmě by to mělo být i u modelářů. Jak toho dosáhnout? Létáním. Modely které soutěžní kategorie si dnes soutěžící staví sám? Ponechme zcela stranou zbytečnou diskusi, zda je to tak správně. Prostě špičkový soutěžní model je komerční záležitost. Čas který spotřebuje soutěžící na sestavování a lepení se odečítá z času který trénuje, byť i třeba na simulátoru. A to 100% při létání projeví. V našem klubu je lepičů 10%. Pochybuji, že to je jinde výrazně víc, vývoj nejde zastavit.
                  Vodáci si taky stavěli lodě, plachetnice, pádla atd a pak závodili a vyhrávali … dnes nemyslitelné.

  3. no proč se nedá kroužek začít létáním …. napadá mě jednoduchá odpověď – tak to si to zkus . Ale pojďme si trochu zadiskutovat. Vzít na letiště dejme tomu 10 dětí které nemají z létáním žádnou zkušenost a nemají vlastně ani vlastní model a začít je najednou učit létat, prostě a jednoduše nejde. Kroužek prokládám létáním s volnými modely a když se sejdou dva tři vedoucí tak kluky beru na kabel. Ale jednoduše s celým kroužkem to nejde. Koncepce je jednoduchá v září začneš hazedýlkama. Do jara máš oddělené zrno od plev a pokračuješ dále. Mezi tím kroužek prokládáš výletem na louku za barák.
    Jak by podle mě měla vypadat ideální stavebnice pro kroužek ??? V tom já mám uplně jasno RouRES !! Éro je to sice ošklivé takže musí létat jedině na principu vrtulníku ( je tak ošklivé až ho zem odpuzuje ) ale stavebně promyšlené na tolik že to zvládnou i nezkušené děti. Letově to není uplně soutěžní brus ale tragedie to také není.

  4. Proč začít kroužek stavbou modelu?
    Určitě se nabízí varianta jenom létat, i náš kroužek dětí má v názvu „Létáme s RC modely“.
    Ale zkušenosti nám říkají, že kdo rychle začne s létáním, tak po prvním neúspěchu a rozbití modelu rychle končí a platí to na 99% i u dospělých. Začínající pilot (neplatí u polystyrenových modelů) potřebuje získat představu co je žebro, nosník, potah, náběžka, odtokovka, co je pevnostní spoj, co je výplň, kde je potřeba lepit kanagonem a kde epoxidem. Stavbou získají děti představivost a zkušenosti, které uplatní při opravách modelů, jinak je máš doma se žádostí o pomoc, neboli oprav nám to. Polystyrenový model je určitě vhodným doplňkem jak se naučit létat s RC modelem, takový levný Real Flight, co hodně vydrží. Ideálním modelem by byl dokonalý systém lego, který zná každé dítě, skládat a lepit s minimem dodělávek. Takový model zatím neexistuje, nebo bude dost drahý. Na druhou stranu asi nejsložitější model je stavebnice StarCross, a pro mne je potěšitelné, že ho dokázal precizně postavit za tři měsíce Ondřej Chytil po pěti letech praxe v kroužku.

    1. Ahoj Miloši,

      připomněl jsi mi jednu diskusi na RCGroups, která se týkala právě toho „co je žebro, nosník, potah, náběžka, odtokovka, co je pevnostní spoj, co je výplň, kde je potřeba lepit kanagonem a kde epoxidem“. Bylo to asi takto: „Zatímco dříve bylo v návodu k autu uvedeno, jak vyměnit těsnění pod hlavou nebo seřídit ventilové vůle, dneska je tam upozornění, že se nemá pít elektrolyt z baterie.“

      Časy se mění 😉 .
      H.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidejte obrázek (JPEG only)