Mým letošním vánočním projektem je házedlo Apogee.
Plánek včetně podrobného popisu stavby zveřejnil Mark Drela již v roce 1999. Apogee má několik variant rozpětí, a buď kompozitní nebo dřevěnou stavbu. Pokud umíte anglicky, tak si můžete počíst, případně se jen podívat na plánek v pdf. Apogee je původně „jen“ HLG (házedlo – hand launched glider). Z roku 2006 je potom toto dlouhé vlákno na RCGroups o Apogee Sport, takto dřevěné verzi pro kruhový hod (DLG). Bohužel, pánové se pohádali, takže je vlákno již zamčené, ale najdou se tam zajímavé tipy, třeba na uhlíkový kozlík pro výškovku.
Po modelu pošilhávám už dobrých 20 let 🙂 . Dokonce jsem si kdysi na výstavě Modelhobby koupil lehkou tlustou balzu, ale potom mi přišlo škoda „vyhlodávat“ z takového krásného materiálu křídlo 🙂 . Už u E-házedla Majna se přiznávám k inspiraci, i na házedle-balzettě Břehule je určitá podobnost vidět. Tak teď na Apogee konečně došlo, sny se mají plnit alespoň o Vánocích 🙂 .
Na výše odkazovaných stránkách jsou i cadové soubory, ale já si nakreslil plánek svůj.
Profil je s rovnou spodní stranou AG03, jen na posledním žebru AG11. Šablony bych normálně dělal ze silného papíru, ale jsou titěrné; proto jsem použil překližku.
Nosník u takto malého (a lehkého) modelu vlastně není potřeba, určitě ne kvůli aerodynamickým silám. Ale model není namáhám jen za letu, ale i při manipulaci a hlavně potahem. Nosník je proto z pásnic ze smrku 4×1.
Nosníky jsem přilepil přímo k potahu torzní skříně z balzy 1. Připravil jsem si i odtokovky z balzy 3 a falešné náběžné lišty z balzy 2.5.
Žebra jsou z tvrdé balzy 1.5. Ve vlákně o Apogee Sport se neustále zdůrazňuje nutnost šetřit hmotností, ale ono spíše záleží na výběru správného materiálu pro danou součást.
Šablonky mi zůstanou pro případného následovníka. Stavba křídla je pro mě už klasická, pravidelným čtenářům bude povědomá. Přesto si fotky a slova zopakuji, chci být moudrý 🙂 .
K balze spodního potahu torzní skříně nalepím falešnou náběžnou lištu a „zasadím“ žebra tak, abych dodržel správný tvar přední spodní části.
Poté žebra přilepím k potahu, nosníku i odtokové liště.
Následuje stojina nosníku z balzy 2 a zabroušení falešné náběžky do správného tvaru.
Na rovné desce přilepím horní potah (rovněž s nalepeným nosníkem) k falešné náběžné liště.
Vlastní náběžná lišta přesahuje profil dolů tak, aby se opírala o pracovní desku.
Nakonec se přilepí horní potah k žebrům a pásnice ke stojině. Vše na rovné pracovní desce. Zkroucení křídla to obvykle zcela nezabrání, ale minimalizace je také dobrá.
Okrajový oblouk je jen z balzy 2. Ještě se rozmyslím, zda ho více zaprofiluji. Házedlo nechci pro kruhový hod, pokud o tom někdo přemýšlíte, tak je potřeba oblouk vyztužit uhlíkovým rowingem (podívejte se do odkazu na vlákno na RCGroups).
Víte, jak se pozná drobný škudlil? Potah na středová žebra jsem slepil z odříznutých zbytků potahu torzní skříně.
Na funkci to (snad) nebude mít vliv.
Jsem rád, že jsem nepodlehl lenosti nabádající k lichoběžníku a poslechl oblouček. Křídlo bez spojky a potahu váží asi 30 g.
Hromadí se mi tu zpracovaná balza (křídlo a výškovka Konopky, křídlo Apogee). Na všechny se dostane, postupně 😉 .
Honza
15.12.2024